B-4 District Golf Scorecards
Individual State Qualifiers & District Top-10:
1. Finn Lucas (11), North Platte, 76
2. Adam Cole (12), Cozad, 76
3. Andrew Phillips (12), North Platte, 76
4. Trevor Berry (11), Chadron, 78
5. Jayden Jones (11), North Platte, 78
6. Brady Esch (10), McCook, 78
7. Tanner Ruda (11), North Platte, 78
8. Jakeb Scherer (10), Gothenburg, 79
9. Cayden Jobman (11), Sidney, 81
10. Crayten Cyza (10), Alliance, 82
T10. Kasch Morrison (10), North Platte, 82
State Qualifying Teams:
North Platte, 308
Coach: Jim Orcutt
Andrew Phillips (12), 76
Finn Lucas (11), 76
Jayden Jones (11), 78
Tanner Ruda (11), 78
Kasch Morrison (10), 82
Cozad, 338
Coach: Bob Nutt
Adam Cole (12), 76
Brady Davis (9), 85
Dillon Geiser (12), 86
Paul Cole (9), 91
Jacob Engel (10), 98
McCook, 339
Coach: Joe Vetrovsky
Brady Esch (10), 78
Payton Craw (10), 83
Logan Barenberg (11), 88
Joel Gray (12), 90
Brandan Eckhardt (11), 94
Individual State Qualifiers:
Chadron
Coach: CJ Bach
Trevor Berry (11), 78
Gothenburg
Coach: Dan Scherer
Jakeb Scherer (10), 79
Sidney
Coach: Jeff Yahn/Ryan Plummer
Cayden Jobman (11), 81
Alliance
Coach: Matt Whitney
Crayten Cyza (10), 82
Final Team Scores:
North Platte, 308
Cozad, 338
McCook, 339
Alliance, 347
Broken Bow, 353
Scottsbluff, 366
Gothenburg, 370
Sidney, 381
Gering, 385
Chadron, 413
Lexington, 415
Ogallala, 436
C-5 District Golf Scorecards
Individual State Qualifiers & Top-10 District Scorecards:
1. Preston Carbaugh (12), Cambridge, 73
2. Nolan Benjamin (11), Hershey, 78
3. Drake DeMasters (12), Bridgeport, 79
4. Dillon Wise (12), Kimball, 80
5. Jacob Woodmancy (11), Perkins County, 83
6. Karsen Klooz (12), Chase County, 84
7. Carson Thelander (11), Perkins County, 85
8. Zane Anthony (12), Kimball, 88
9. Logan Cate (11), Valentine, 89
10. Burke Schneider (10), Mitchell, 90
T10. Braeden Struempler (12), Morrill, 90
T10. Izaac Reuter (12), Kimball, 90
State Qualifying Teams:
Kimball, 355
Coach: Chad Wise
Dillon Wise (12), 80
Zane Anthony (12), 88
Izaac Reuter (12), 90
Jesse Heide (10), 97
Cole Henton (10), 101
Perkins County, 371
Coach: Troy Kemling
Jacob Woodmancy (11), 83
Carson Thelander (11), 85
Aaron Fay (12), 94
Kaden Smith (11), 109
Deitrik Brueggeman (11), 134
Valentine, 385
Coach: Devin Muirhead
Logan Cate (11), 89
Ryan O’Kief (10), 94
Dillion Muirhead (11), 95
Grant Fischer (11), 107
Jaydon Owen (12), 108
Individual State Qualifiers:
Cambridge
Coach: Lyle Calvert
Preston Carbaugh (12), 73
Hershey
Coach: Reed Kuroki
Nolan Benjamin (11), 78
Bridgeport
Coach: Todd Janicek
Drake DeMasters (12), 79
Chase County
Coach: Jeff Gleisberg
Karsen Klooz (12), 84
Mitchell
Coach: Nick Kuxhausen
Burke Schneider (10), 90
Morrill
Coach: Craig Hall
Braeden Struempler (12), 90
Final Team Scores:
Kimball, 355
Perkins County, 371
Valentine, 385
Mitchell, 387
Bridgeport, 392
Cambridge, 394
Hershey, 396
Sutherland, 403
Morrill, 422
Gordon-Rushville, 442
Hi-Line, 449
Bayard, 460
Hemingford, 464
Chase County, NTS
D-5 District Golf Tournament Results
Individual Top-10 & State Qualifiers:
1. Koby Walker (12), Mullen, 73
2. Darian Hutto (11), Hitchcock County, 77
3. Jeremy McMillan-Peters (11), Paxton, 83
4. Teegan Sonneman (9), North Platte St. Patrick’s, 86
5. Andrew Lindemeier (11), North Platte St. Patrick’s, 89
6. Jacob Swift (12), North Platte St. Patrick’s, 92
7. Connor Hasenauer (9), North Platte St. Patrick’s, 93
8. Joshua Cox (12), Mullen, 95
9. Wyatt Santero (12), Garden County, 97
10. Remington Hodges (11), Hitchcock County, 97
State Qualifying Teams:
North Platte St. Patrick’s, 360
Coach: Brendan Lynes
Teegan Sonneman (9), 86
Andrew Lindemeier (11), 89
Jacob Swift (12), 92
Connor Hasenauer (9), 93
Dylan Woody (11), 113
Mullen, 383
Coach: Mike Brown
Koby Walker (12), 73
Joshua Cox (12), 95
Maxim Svoboda (11), 103
Kendal Neal (11), 112
Cade Groseth (9), 130
Hitchcock County, 403
Coach: Adam Wright
Darian Hutto (11), 77
Remington Hodges (11), 97
Gage Petersen (11), 109
James O’Byrne (11), 120
Trevor Kefalas (10), 130
Individual Qualifiers:
Paxton
Coach: Janell Beveridge
Jeremy McMillan-Peters (11), 83
Garden County
Coach: Doug Leopold
Wyatt Santero (12), 97
Final Team Scores:
North Platte St. Patrick’s, 360
Mullen, 383
Hitchcock County, 403
Garden County, 432
Creek Valley, 443
Dundy County-Stratton, 458
Crawford, 481
Hay Springs, 488
South Platte, 511
Maywood-Hayes Center, 514
Hyannis, NTS
Paxton, NTS
Potter-Dix, NTS
Wallace, NTS
Source: NSAA